Usługi BHP

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest prawnym i społecznym obowiązkiem każdego pracodawcy, a także przedsiębiorcy, na rzecz którego świadczą pracę osoby fizyczne, w tym pracujące na podstawie umów zlecenie i o dzieło, a także wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą bez względu na podstawę świadczenia tej pracy.

Świadome zarządzanie obszarem BHP to nie tylko sposób na zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, ale również nieodłączny element rozwoju firmy i odpowiedzialnego biznesu.


Kompleksowa obsługa firm i instytucji

Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu pracy.

Zapewniamy stałą obsługę w zakresie pełnienia obowiązków i zadań służby BHP. Umowa w ramach outsourcingu.

W ramach umowy zapewniamy wszystkie wymagane szkolenia BHP, prowadzenie niezbędnej dokumentacji, rejestrów. Kompleksowo zajmujemy się dokumentacją, w przypadku dochodzeń powypadkowych. Reprezentujemy pracodawcę przed zewnętrznymi organami kontrolnymi.

Szkolenia

Pracodawca zobowiązany jest zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie BHP. Szkolenie należy przeprowadzić przed dopuszczeniem go do pracy oraz okresowo w ustalonych terminach.

Oferujemy szkolenia pracownicze w zakresie szkoleń wstępnych dla nowozatrudnionych, szkoleń okresowych osób zatrudnionych. Prowadzimy szkolenia na stanowiskach administracyjno-biurowych, robotniczych i kierowniczych.

Audyty i kontrole

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić systematyczne kontrole stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych.

Audyty i kontrole są okazją do przeprowadzenia dokładnej, obiektywnej analizy stanu BHP. Pozwalają ocenić zgodność warunków pracy z obowiązującymi wymaganiami. W zależności od potrzeb, przeprowadzamy je jednorazowo lub cyklicznie, dając obraz faktycznych warunków w zakładzie pracy.

Analiza i ocena ryzyka zawodowego

Każdy pracodawca zobowiązany jest oceniać i dokumentować ryzyko związane z wykonywaną pracą. Musi informować pracowników o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie przeprowadzania przeglądu stanowisk pracy. Dokonujemy analizy zagrożeń i występujących niebezpieczeństw. Na tej podstawie szacujemy ryzyko zawodowe związane z wykonywaną na stanowisku pracą (według metod PN-N-18002:2011, RISK SCORE, JSA).

Badania i pomiary

Pracodawca zapewnia wykonanie badań i pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Musi przeprowadzić je nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

W ramach świadczonych usług przeprowadzamy analizę i ocenę obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przy pracach ręcznych transportowych. Wykonujemy obliczenia wydatku energetycznego według metody LEHMANNA. Przeprowadzamy oceny metodami OWAS, REBA, RULA, KIM). Dokonujemy badania hałasu (bez akredytacji) oraz pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy (bez akredytacji).

Postępowanie powypadkowe

W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie. Zapewnić musi udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ustalić okoliczności i przyczyn wypadku. Zastosować należy odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Gwarantujemy rzetelne przeprowadzenie postępowania powypadkowego. Sporządzamy protokoły na okoliczność wypadku przy pracy wraz z wydanymi zaleceniami i rekomendacjami zapobiegającymi podobnym zdarzeniom wypadkowym w firmie.

Opracowywanie dokumentacji BHP

Pracodawca jest zobowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Musi on też wydawać instrukcje i wskazówki. Powinny one być na tyle szczegółowe, aby minimalizowały wystąpienie ryzyka narażenia zdrowia lub życia pracownika.

Realizując ten obowiązek pomagamy w opracowaniu dokumentacji BHP. Sporządzamy instrukcje stanowiskowe, instrukcje BHP, instrukcje bezpiecznego wykonywania robót (IBWR). Tworzymy plany bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ) w zakresie prac budowlanych. Zajmujemy się doborem właściwych środków ochrony indywidualnej (ŚOI) wraz z tabelami przydziału dla pracowników. Dobieramy urządzenia, środki techniczne i wyposażenie służące poprawie bezpieczeństwa w przypadku narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia (fizyczne, chemiczne, biologiczne).

Reprezentowanie przed organami kontroli

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych to organy, które kontrolują i nadzorują pracodawców w tej kwestii.

Gwarantujemy pracodawcy pomoc w reprezentowaniu przed jednostkami kontroli zewnętrznej. Sporządzamy dokumentację, wyjaśnienia, pisma odwołania do organów publicznych. Odpowiadamy na wystąpienia pokontrolne. Nadzorujemy realizację nakazów, wystąpień pokontrolnych itp.

Koordynacja działań BHP

Gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę zatrudnieni przez różnych pracodawców, konieczne jest wyznaczenie koordynatora służby BHP. Sprawuje on nadzór nad przestrzeganiem zasad i przepisów przez wszystkie osoby zatrudnione.

Zapewniamy obsługę w zakresie koordynacji zadań służby BHP na terenie inwestycji budowlanych, przemysłowych, wielkokubaturowych.